Wiemy już, że firmy nie odchodzą od e-learningu, bo e-learning działa (jeśli jest przemyślany). Dziś dowiesz się, dlaczego z e-learningu naprawdę warto korzystać.

Jedną z podstawowych zalet e-learningu jest fakt, że pozwala dotrzeć jednocześnie do bardzo wielu pracowników, bez potrzeby angażowania wielkiej liczby trenerów i uprawiania logistycznej gimnastyki. Na dodatek jest to metoda bardzo tania (w przeliczeniu na pracownika) i pozbawiona kosztów około szkoleniowych typu: sala, przerwa kawowa o obiedzie nie wspominając, a każdy, kto organizował szkolenia stacjonarne wie, że to właśnie stanowi często lwią część kosztów szkoleniowych. Osobom wybierającym opcje ekonomiczne, czyli szkolenie w siedzibie firmy, robi się słabo na samą myśl o refleksie i sprycie koniecznym do zarezerwowania odpowiednich sal szkoleniowych.

Jeżeli w tej chwili pomyślałeś, że nie zatrudniasz bardzo wielu pracowników i w związku z tym e-learning może się nie opłacać to spieszę dodać, że ma on inne cenne zalety. Ta forma szkolenia nie wymaga zgromadzenia wszystkich pracowników w jednym miejscu o tej samej porze. Nie stajesz więc przed problemem „wszyscy pojechali na szkolenia i co teraz” i w ogóle nie musisz się martwić o przeorganizowanie pracy (co przecież też kosztuje). Co więcej, dobre szkolenia e-learningowe są krótkie i pracownik może je wykonać nawet w wolnej chwili lub w czasie pracy.

E-learning jest też z korzyścią dla pracownika, bo wszystkie potrzebne informacje znajdują się w jednym miejscu (odpada niebezpieczeństwo zgubienia notatek ze szkolenia), zapoznaje się z nimi w swoim tempie, nie musi nikomu pokazywać, że czegoś nie zrozumiał (a nie ma osoby, która to lubi) tylko może spokojnie powtarzać materiał i wykonać ćwiczenia tyle razy, ile tego potrzebuje. Na dodatek, w każdej chwili może do szkolenia wrócić i przypomnieć sobie to, co zapomniał, bo na przykład rzadko stosuje to w czasie pracy.

W Polsce nie jest to jeszcze szczególnie upowszechnione myślenie, ale wydatki na szkolenie, wszystko jedno w jakiej formie jest prowadzone, jest inwestycją w pracowników (o czym przeczytasz tu: http://youroundtraining.pl/szkolenie-pracownikow/), to inwestycja w firmę i jej przyszłość. A dobrze zarządzana firma jest zwykle zainteresowana opłacalnymi inwestycjami. To ciągle świeży temat w Polsce, jeżeli chodzi o szkolenia, ale warty zwrócenia na niego uwagi.

Karolina Krzywicka-Szpor

trener biznesu